Konst & Konsert

KONST OCH KONSERT en ateljérunda.

6 gratis konserter i Maglehems Kyrka sponsrade av Musik i Syd, Kristianstads Kommun och Degeberga – Everöd församling.

(Klicka på datum för mer info)

19/9   Wickström – Castell – Sjödin Trio FULLBOKAT

20/9   BergaBlues FULLBOKAT                                     

26/9   Anette Castell Trio FULLBOKAT

27/9   KVINNOLÅT  Miriam Andersén och Anna Rynefors FULLBOKAT               

3/10   Dragkedjan Jazz Band FULLBOKAT

4/10   Julia Sigova                                                                

Obs!
Anpassning och restriktioner på grund av Covid 19.

– Max 50 i lokalen, så man måste boka plats till varje konsert senast dagen innan. Detta görs under fliken bokablaherremolla.se  

Ange namn och antal platser så återkommer vi med bekräftad plats.

Bokning kan göras tidigast 14/9


penseldrag

KONSTNÄRER

19-20 och 26-27 september samt 3-4 oktober

kl.10.30 – 15.30

  1. Jan-Bertil Andersson, måleri/grafik     www.jan-bertil-andersson.se

Tommarpsvägen 4, Karlaby     0733 56 14 80

  1. Bertil Arkrans, måleri/skulptur   www.bertilarkrans.se

Sälshög 413, Tomelilla   0738 49 01 49

  1. Börje Berglund, skulptur   berglund-borjesson@telia.com                         

Näsbychaussén 10, Kristianstad   0705 14 45 07                                                                                                    

  1. Maria Blombärg, textil   www.mariablombarg.se

Yngsjövägen 1299, Yngsjö   0703 54 17 75

  1. Maria Brusewitz, keramik   www.mariabrusewitz.se

Blåtands väg 6 Öllsjö, Kristianstad   0736 92 36 29

  1. Maria Börjesson, skulptur   berglund-borjesson@telia.com

Näsbychaussén 10, Kristianstad       0708 17 27 90                                                           

  1. Pia Carlström, måleri/skulptur    www.piacarlstrom.se

Sockenvägen 509 Olseröd   0733 90 60 35  

  1. Åke Carlström, måleri     www.akecarlstrom.se

Sockenvägen 509 Olseröd             044 35 17 43 

  1. Robert Czysty, måleri     www.robertczysty.se

Albovägen 16, Brösarp     0705 97 97 78

  1. Elin Forslund, gjutet glas/screentryck     www.elinforslund.se

Viks Stora väg 34, Vik     0735 20 24 88

  1. Margareta Forslund, blandteknik/textil    instagram/Margareta Forslund Art

Viks Stora väg 34, Vik   0763 935610 

  1. Agneta Freccero, måleri/objekt     www.freccero.se

Järnvägsgatan 2, Tommarp     0731 42 05 27

  1. Bengt Fredriksson, olja     www.bengtfredriksson.se

Bökestorpsvägen 138, Degeberga     0768 15 05 13

  1. Niclas Harvia, skulptur     instagram/ateljeniclasharvia

Yngsjövägen 1270, Yngsjö     0730 27 74 77

  1. Maria Hillfon, måleri/litografi/vävnader    www.hillfon.com

Hölerödsvägen 142-30, Lövestad     0730 38 91 26

  1. Annelie Hultman, keramik/skulptur/bruksgods    

Yngsjövägen 1151-41, Yngsjö     0703 10 33 28    

  1. Bo Hultman, keramik/skulptur     www.kakelugnen.se

Yngsjövägen 1151-41, Yngsjö     0703 10 33 28

  1. Carina Hägg, måleri/skulptur     instagram/carina.hagg

Simrishamnsvägen 51, Hammenhög     0762 21 55 07

  1. Owe Johansson, silver     instagram/silverartist_owe

Viks Stora väg 34, Vik     0763 935610

  1. Elna Jolom, glas   www.elnajolom.se

Norra Björstorp 121   0414 73 125

  1. Ann Makander, måleri/grafik   facebook/bästekille konsthall 

Bästekille skola, Kivik   0736 10 14 57

  1. Ann-Margret Malmqvist, grafik/akvarell  www.osterlenagar.se/konst

Malmövägen 97 A, Gärsnäs   0708 50 88 84

  1. KG Nilson, måleri/grafik       www.kgnilson.se

Bästekille skola, Kivik      070-722 88 05

  1. Krister Nilsson, keramik   www.kristernilsson.se

Dansarens väg 5, Simrishamn   0703 78 59 29

  1. Marie Olsson, keramik     kristerigladsax@hotmail.com

Dansarens väg 5, Simrishamn   0736 33 52 34

  1. Anna Rochegova, måleri     www.annarochegova.com

Sockenvägen 65, Maglehem     0704 16 61 48

  1. Maj Ström, måleri/grafik     www.svenskakonstnarer.se

Stora Rådmansgatan 10, Simrishamn     0709 47 41 82

  1. Sven Åke Svenson, måleri     www.svenake.com

Sockenvägen 484, Gröna Huset, Olseröd   044 35 12 34

  1. Irene Trotzig, måleri   www.irenetrotzig.com

Lillehemsvägen 330, Lillehem   0706 03 17 19